Välj en sida

Biblioteket

Biblioteket i Skinnskatteberg

NYHET!

Nu kan du låna film online från:

 

Klicka på logon ovan för att komma till startsidan. Väl där väljer du Skinnskattebergs bibliotek i rullningslisten, väljer vilken film du vill se och loggar in med ditt lånekortsnummer och PIN-kod. Om du skapar ett användarkonto så håller sajten reda på var du är i filmen om du behöver avbryta och den håller också reda på vilka filmer du redan lånat. Du kan se en lånad film hur många gånger som helst inom 48 timmar. Cineasterna fungerar på alla plattformar och stödjer även Chromecast och Apple TV om du vill strömma till en större skärm. Du får låna två filmer i veckan. Om du inte har ditt kort tillhands eller behöver en PIN-kod kan du höra av dig till oss så hjälper vi dig med det. Se våra telefonnummer nedan. Mycket nöje!

Våra öppettider:  

Måndag:   12:00-18:00
Tisdag:   12:00-18:00
Onsdag:   12:00-18:00
Torsdag:  12:00-18:00
Fredag:   10:00-15:00
Lördag:   10:00-14:00

Välkomna hälsar personalen!

Skinnskattebergs bibliotek
Klockarbergsvägen 6
739 30 Skinnskatteberg
Tel. 0222-51 56 00
biblioteket@skinnskatteberg.se

Våra telefonnummer:

Lånedisken:               0222-51 56 00
Anders Pettersson:        0222-51 55 13, e-mail: anders.pettersson@skinnskatteberg.se
Isabelle Bede Andersson:  0222-51 56 65, e-mail: isabelle.andersson-bede@skinnskatteberg.se
Karin Sandström:          0222-51 56 92, e-mail: karin.sandstrom@skinnskatteberg.se
Veronica Dahlberg:        0222-51 56 57, e-mail: veronica.dahlberg@skinnskatteberg.se
Erica Benzler:            0222-51 55 05, e-mail: erica.benzler@skinnskatteberg.se
Staffan Bergman:          0222-51 57 05, e-mail: staffan.bergman@skinnskatteberg.se
Hans Jonsson:             0222-51 56 99, e-mail: hans.jonsson@skinnskatteberg.se

Omlån

Här loggar ni in i vår katalog, Bibliotekets katalog. Lånekortsnummer och PIN-kod behövs.

E-böcker

Hittar ni på den här adressen: http://vastmanland.elib.se/

Det krävs ett lånekortsnummer och en PIN-kod för att kunna låna i den nya portalen. Ring till oss på biblioteket så ordnar vi det åt dig, antingen till lånedisken under våra öppettider: 0222-51 56 00 eller till Anders övriga tider 0222-51 55 13.

Biblioteksplan

Vår nyligen antagna biblioteksplan kan du läsa här.